Qatar Airways engelliler için hangi hizmetleri sunmaktadır?

Follow

Qatar Airways özel ihtiyaçları olan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya gayret göstermektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, rezervasyon sırasında ve uçuş saatinizden en az 48 saat önceden bizimle irtibata geçerek özel ihtiyaçlarınızı bildirmenizi talep ediyoruz.

Sunduğumuz özel destek hizmetleri hakkında bazı bilgiler aşağıda verilmektedir. Başka bir özel sorunuz olursa, lütfen seyahat acentenize danışın ya da Qatar Airways ofisi veya çağrı merkezi ile irtibata geçin.

Havaalanında refakat hizmeti

Qatar Airways havaalanının her yerinde size yardımcı olmak için refakat hizmeti sunmaktadır. Rezervasyon yaparken ve uçuşunuzdan en az 48 saat önceden ihtiyaçlarınızı bize bildirmenizi tavsiye ederiz.

Uçak içindeki imkanlar

Qatar Airways uçakları genel olarak aşağıdaki imkan ve kolaylıklara sahiptir:

•             Hareketi kısıtlı yolcular için oturmayı kolaylaştıran hareketli / kol dayama yerleri kaldırılabilir koltuklar. Size ihtiyaçlarınıza uygun bir koltuk vermeye gayret edeceğiz. Ancak, güvenlik nedeniyle acil çıkış kapısı önündeki koltukların tahsis edilmesi mümkün değildir.

•             Uçaklarımızın çoğundaki tuvaletlerde / lavabolarda tutunma yerleri gibi bazı kolaylıklar mevcuttur.

•             Geniş gövdeli uçaklarımızda (Airbus A330/340 ve Boeing 777) uçak için özel tasarlanmış tekerlekli sandalye mevcuttur. Ancak, bu imkan dar gövdeli uçaklarımızda mevcut değildir. Geniş gövdeli uçaklar genellikle uçuş süresi 5 saatten fazla olan uçuşlarda kullanılmaktadır.

Kişisel tekerlekli sandalye

Kendi tekerlekli sandalyeniz veya başka bir yardımcı aletle birlikte seyahat etmek istiyorsanız, koltuk rezervasyon aşamasında veya rezervasyonunuzu yaptıktan sonra lütfen bize bilgi verin. Tekerlekli sandalyeniz veya yardımcı aletinizi ücretsiz olarak taşıyacağız. Yardımcı aletlerle ilgili olarak aşağıdaki hususları göz önünde bulundurun:

•             Mümkün olan durumlarda kendi tekerlekli sandalyeniz veya yardımcı aletinizi kullanabilirsiniz. Ancak, sizi uçakta tahsis edilen koltuğunuza götürmek için başka bir tekerlekli sandalye kullanılacaktır.

•             Akü veya batarya ile çalışan tekerlekli sandalyeler ve yardımcı aletler kontrol edilmiş bagaj olarak kabul edilecek ve uçak ambarında tutulacaktır. Hasar görmüş veya sızıntı yapan akünün/bataryanın taşınması kabul edilmeyecektir.

•             Seyahatinizden önce lütfen tekerlekli sandalye/yardımcı alet ve akü/batarya cihazlarınız hakkında personele gerekli tüm bilgileri verin. Böylece personelimiz size daha iyi yardımcı olabilecek ve gerekli güvenlik önlemlerini alacaktır.

ABD Uçuşları

•             Uçaklarımızın yolcu kabininde bir adet katlanabilir / kapanabilir veya "Manuel" tekerlekli sandalye veya baston, koltuk değneği ve yürüteç gibi başka bir yardımcı alet için yeterli saklama alanı mevcuttur. Bu alan, ilk gelene ilk hizmet esasına göre tahsis edilir.

•             Yolcu kabininde yer yoksa, tekerlekli sandalyeniz veya yardımcı aletiniz kontrol edilmiş bagaj olarak uçak ambarında taşınacaktır. Akü veya bataryalarında akma riski olan tekerlekli sandalyelere sadece ABD uçuşlarında izin verilir.

Refakatçiler / Yardımcılar

Hareketi kısıtlı yolcular için genellikle refakatçiye gerek yoktur. Ancak, aşağıda belirtilen özel durumlarda güvenlik nedeniyle bir veya daha fazla Refakatçiye ihtiyaç vardır:

•             Sedyede veya kuvözdeki yolcular

•             Zihinsel engeli veya rahatsızlığı bulunan, işitme veya görme engelli ve/veya erişilebilir biçimlerde iletilen bilgiler dahil olmak üzere acil durumlarda mürettebatın verdiği güvenlik bilgileri, tavsiyeleri ve/veya talimatlarını anlayamayacak durumda olan yolcular.

•             Emniyet kemerlerini sökemeyen, koltuğundan ayrılarak yardımsız olarak acil çıkışa ulaşamayan, yardımsız olarak can yeleğini alıp takamayan veya oksijen maskesini geçiremeyen yolcular.

•             Takviye oksijen sistemi, yemek veya tuvaleti kullanma konularında kişisel bakım ve yardıma ihtiyaç duyan yolcular. Kabin ekibi bu konularda yardımcı olamaz.

Görme engelli yolcular

Uçağa gidiş ve uçaktan çıkışınızda size refakat etmek üzere gerekli düzenlemeleri yapabilmemiz için lütfen en kısa zamanda bize bilgi verin.  Ekibimiz uçuş sırasında güvenlik bilgilerini ve gerekli yardımı sağlayacaktır.

İşitme engelli yolcular

Uçağa gidiş ve uçaktan çıkışınızda size refakat etmek üzere gerekli düzenlemeleri yapabilmemiz için lütfen en kısa zamanda bize bilgi verin.  Ekibimiz uçuş sırasında güvenlik bilgilerini ve gerekli yardımı sağlayacaktır. Uçak içi güvenlik videosunda İngilizce altyazı bulunmaktadır.

Rehber Köpeklerle Seyahat

Qatar Airways, sadece ABD kalkışlı veya ABD inişli uçuşları içeren seyahat programlarında bir rehber köpeğin yolcu kabininde ücretsiz olarak taşınmasına izin vermektedir. Diğer tüm rotalarda, rehber köpeğin yolcu kabininde taşınmasına izin verilmez, ancak uçak ambarında ücretsiz olarak taşınabilir. Diğer uçuşlarda başka herhangi bir rehber hayvanın kabinde taşınmasına izin verilmez.

ABD uçuşlarında, rehber köpek için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir:

•             Planlanan kalkış saatinden en az 48 saat önce rezervasyon ofisimiz veya çağrı merkezimize bilgi vermeli ve standart check-in saatinden bir saat önce check-in yapmalısınız

•             Rezervasyon sırasında veya havaalanındaki check-in sırasında refakat eden köpeğin bir rehber köpek olduğuna ve köpeğin uçuş boyunca tuvalet ihtiyacını gidermeyeceğine ya da uçakta herhangi bir sağlık ve hijyen sorunu yaratmadan köpeğin pisliğini uygun yöntemle temizleyeceğinize dair kanıt sunmalısınız.

•             Bu amaçla gerekli olan emici maddeler veya diğer malzemeleri yanınızda getirmelisiniz. Uçuştan önce köpeğe alıştırma yaptırarak ve sıvı alımını azaltarak köpeği uçuşa hazırlamalısınız.

•             Köpek için kalkış ve iniş sırasında veya "emniyet kemerini bağlayın" lambası yandığında kullanılmak üzere bir emniyet kemeri kullanılmasını tavsiye ederiz

•             Size manevi veya psikiyatrik destek amaçlı bir rehber köpek refakat ediyorsa, yukarıdaki şartlara ek olarak, yetkili bir ruh sağlığı uzmanından belge ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belge, uzmanın antetli kağıdı üzerine düzenlenmiş ve imzalanmış olmalı ve planlanan uçuş tarihinden 1 yıldan daha eski olmamalıdır.

•             Rehber köpeğiniz kendi koltuğunuza uygun biçimde yerleşemiyorsa, uçakta boş yer varsa size başka bir koltuk tahsis edilecektir.  Ancak, rehber köpek koridor veya acil çıkış alanını engelleyecek biçimde ya da yanınızda oturan yolcunun bacak koyma alanını etkileyecek biçimde yerleştirilemez.

 

Diğer ek şartlar

Qatar Airways'den başka bir yardım istiyorsanız, lütfen bizimle irtibata geçin. Ofis iletişim detaylarının bir listesini burada bulabilirsiniz.

Taşıma Koşulları

Diğer detaylar için, lütfen Taşıma Koşullarımıza da bakın

Have more questions? Submit a request
Powered by Zendesk